+90(224) 243 12 30   /   +90(224) 243 13 18 (Fax)
info@cemtas.com.tr
Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
TR EN DE
DOWNLOAD LİSTESİ
ÇELİK AĞIRLIK HESAPLAMA
Anasayfa     Üretim     Isıl İşlem


Metal alaşımlara istenilen mekanik ve yapısal özellikleri kazandırmak amacıyla katı halde uygulanan kontrollü ısıtma ve soğutma işlemlerine Isıl İşlem denilmektedir. Çemtaş’ta üç adet ısıl işlem fırınımız bulunmaktadır. Bu fırınları kullanarak üretmiş olduğumuz yuvarlak kesitli malzemelerin yumuşatma ve ıslah işlemleri yapılmaktadır. Isıl işlem fırınlarımızın ısıtılması doğalgaz ile çalışan ve kendiliğinden yanma havasını ısıtan çevre dostu yakıcılar yardımıyla gerçekleştirilmektedir.


Yığma Tipi Isıl İşlem

Atmosfer kontrollü Yığma Tipi fırınımızda malzeme yüzeyinde karbonsuzlaşma ve tufal oluşumunu engelleyen azot ile oluşturulan atmosfer kullanılmaktadır. Bir çevrim sırasında boyu 12 metreye kadar olan malzemelere gerilim giderme, yumuşatma tavlaması ve küreselleştirme işlemleri Yığma Tipi fırınımızda yapılmaktadır.

Islah

Çemtaş’ta uygulanan bir başka ısıl işlem çeşidi de ıslahtır. Islah tesisimiz östenitleme fırını, spray tipi su verme ve temperleme fırınından oluşmaktadır. Islah tesisimizde 8 metreye kadar olan malzemelerin ıslah ve normalize işlemleri yapılmaktadır. Rolelerin açılı konumlandırılması ve rolelerde bulunan V tipi yataklar sayesinde, çubuklar fırın içerisinde ve su verme sisteminde ilerlerken aynı zamanda kendi etraflarında da dönerler.
Dönerek ilerleyen çubukların homojen ısınması sonrasında, spray tipi su verme sisteminde iki yönden su verme işlemi gerçekleştirilerek homojen soğuma sağlanır. Bu sayede çarpılma ve burkulma benzeri olumsuzluklar olmadan çok homojen mekanik değerler elde edilir. Su verme işleminde çelik kalitesi ve ebata bağlı olarak su veya polimer-su karışımı kullanılır.

Su verme sonrası elde edilen martensit yapı bu haliyle çok sert ve kırılgandır. Su verilmiş çubuklar temperleme işlemi denilen östenitlemeye göre daha düşük sıcaklıklara ısıtılarak mekanik değerlerin istenilen aralıklara gelmesi sağlanır.