Üretim Kabuk Soyma ve Doğrultma
Kabuk Soyma ve Doğrultma

Kabuk Soyma ve Doğrultma

Sıcak haddelenmiş, kumlama ve doğrultma işlemleri tamamlanmış, tahribatsız muayene ünitesinde iç ve yüzey hata kontrolleri yapılmış ø15 ile ø 85 mm arasındaki yuvarlak malzemeler kabuk soyma ve doğrultma - parlatma işlemleri için hazır hale gelir. 

Çemtaş, SMS - SCHUMAG firmasının en son teknolojiyi kullanarak imal ettiği, kabuk soyma ve doğrultma makinelerine sahiptir. Kabuk soyma makinesi PM-2 tip olup Türkiye’ deki ilk ve tektir. İki toplu doğrultma - parlatma makinesinin modeli ise WRP 100B’ dir. Kabuk soyma ve doğrultma-parlatma hattı, malzeme yükleme kısmından doğrultma -parlatma makinesi çıkışına kadar tam otomatik olarak çalışır.
Kabuk soyma ve doğrultma-parlatma makinelerinin çıkışında, DIN EN 10278 normunda h9 çap toleransı garanti edilebilmektedir. 

Kabuk Soyma
Kabuk soyma makinesi çıkışında, yüzey hatalarından arındırılmış ø 12 mm ile ø 80 mm arasında malzeme elde edilir.

Doğrultma - Parlatma
WRP 100 B hassas doğrultma – parlatma makinesi ile taşlama kalitesinde yüzey pürüzlülüğü ve 0,5 mm/m doğrusallık elde edilir. Kabuk soyma sonrası ve doğrultma-parlatma sonrası elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri;

  Ra Rz
Kabuk Soyma <= 2,5 <= 15
Doğrultma-Parlatma <= 0,8 <= 6

Boy Kesme
Kabuk soyma ve doğrultma - parlatma işlemi tamamlanan malzemelere isteğe göre boy kesme işlemi de yapılabilmektedir. Boy kesme işlemi NC tip daire testere tezgâhında yapılmakta ve minimum 10 mm uzunluğunda parça hassas boy toleranslarında otomatik olarak kesilebilmektedir. Makinenin kesim toleransları;

 
Kesim Boyu Boy Toleransı
  10 mm   <= KB <= 150 mm +/- 0.1 mm
150 mm < KB <= 300 mm +/- 0.2 mm
300 mm < KB <= 500 mm +/- 0.5 mm
  500 mm < KB <= 1,000 mm +/- 0.8 mmPah Kırma
Pah kırma makinesinde, 30° – 45° – 60° açıda, 2 - 5 mm arasında +/-1 mm toleransta pah kırma işlemi yapılabilmektedir
.

©2022 - Çemtaş Tüm Hakları Saklıdır. TTR BİLİŞİM